Næste Koncert:
Søndag 27. september 2020
Kl. 16:00

Steinaa Trioen

Mere info >


Esbjerg Musikforening

Steinaa Trioen


Steinaa Trioen

Søndag 27. september 2020
Kl. 16:00


Syddansk Musikkonservatorium, Esbjerg


Eva Steinaa, obo
Maria Steinaa, fløjte
Galya Kolarova, klaver



Program:
Georg Philipp Telemann Triosonate for fløjte, obo og basso continuo i e-mol
Ludwig van Beethoven Sonate for fløjte og klaver i B-dur
Felix Mendelssohn 4 duetter for fløjte, obo og klaver
(Oprindeligt skrevet for to vokaler)
Jean Francaix L'horloge de Flora for obo og klaver
Leos Janácek Fra "On an Overgrown path" bog I: nr. 7 "Good night!"
Jules Auguste Demersseman & Félix-Charles Berthélémy Wilhelm Tell, duo brillant for fløjte, obo og klaver
Baseret på Rossinis opera




Artos Kvartetten


Artos Kvartetten

Søndag 25. oktober 2020
Kl. 16:00


Syddansk Musikkonservatorium, Esbjerg


Tue Lautrup, violin
Sarah Lucy Foldager, violin
Luminita Marin, bratsch
Brian Friisholm, cello



Program:
Ludwig van Beethoven Strygekvartet nr. 5 i A-dur, opus 18/5
Ludwig van Beethoven Strygekvartet nr. 8 i e-mol, opus 59/2 "Razumovsky"
Ludwig van Beethoven Strygekvartet nr. 12 i Es-dur, opus 127




Ensemble 1585


Ensemble 1585

Søndag 22. november 2020
Kl. 16:00


Syddansk Musikkonservatorium, Esbjerg


Markus Schäfer, tenor
Mo Yi, violin
Ida Spang-Hanssen, violin
Gert von Bülow, cello
Ulrik Spang-Hanssen,orgel
Anne Agerskov, cembalo



Program:
Georg Friedrich Händel Sinfonia i B-dur, HWV 338
Heinrich Schütz Kantate "Venite ad me omnes qyi laboratis SWV 261
Archangelo Corelli Sonate opus 5 nr. 7
Violin og basso continuo
Archangelo Corelli Triosonate op. 3 nr. 11 i g-mol
Heinrich Schütz Kantate "Singet dem Herrn ein neues Lied SWV 342
Giovanni Antonio Pandolfi Mealli Sonate, Violin og basso continuo, La Cesta
Dietrich Buxtehude Kantate "Quemadmodum desiderat cervus" BuxWV 92
Marin Marais "Sonnerie de Sainte-Geneviève du Mont de Paris"
for violin, 5-strenget cello og basso continuo
Georg Friedrich Händel Kantate "Praise of Harmony"




Cæcilie Grønkjær Tagmose, klaver


Cæcilie Grønkjær Tagmose

Søndag 7. februar 2021
Kl. 16:00


Syddansk Musikkonservatorium, Esbjerg





Program:
Sofia Gubaidulina Chaconne
Franz Schubert Six Moments Musiceaux, opus 94
Ludwig van Beethoven Sonate nr. 30 i E-dur, opus 109
Thierry Escaich Jeux de Doubles




Bennewitz Quartet


Bennewitz Quartet

Mandag 22. marts 2021
Kl. 19:30


Syddansk Musikkonservatorium, Esbjerg


Jakub Fišer, violin
Štěpán Ježek, violin
Jiří Pinkas, bratsch
Štěpán Doležal, cello



Program:
Bedřich Smetana Strygekvartet nr. 2 i d-mol
Leoš Janáček Strygekvartet nr. 1 "Kreutzer"
Antonín Dvořák Strygekvartet i G-dur opus 106